Бивши депутати и министри са сътрудници в 48-ото Народно събраниe, показва справка на Actualno.com на сайта на Народното събрание. Справката касае нещатните сътрудници, чийто регистър е публичен в сайта на Народното събрание.
Ето кои са те:
Министърът на финансите във второто и третото правителство на Бойко Борисов Владислав Горанов, който беше и депутат за кратко, е сътрудник на председателя на парламента Вежди Рашидов. Естествено, сътрудничеството му е като експерт в областта на финансовите въпроси.
Извън рамката на бивши министри и депутати е кметът на Симитли Апостол Апостолов, който е сътрудник на благоевградския депутат от ГЕРБ Костадин Стойков. Той сътрудничи в областта на икономиката и финансите. Припомняме, че синът на Апостолов - Стефан, също е депутат от ГЕРБ: Депутат срича от трибуната, друг си гледа филми в парламента (ВИДЕО)
Не са само министър и кмет - има и ексдепутати. Антоанета Цонева, която беше едно от остриетата на "Демократична България", сега е само сътрудник на Христо Иванов в областта на политиките за българите извън граница, изборен процес и връзки с гражданското общество.
Припомняме, че Цонева беше председател на Комисията за българите извън страната в миналия парламент.
От "Продължаваме промяната" също имат депутати, които са станали сътрудници. Такава е Мирослава Петрова, която не успя да влезе в 48-ия парламент. В момента тя е сътрудник в областта на околната среда на Иван Христанов от "Продължаваме промяната".
Д-р Хасан Адемов, който беше министър на труда и социалната политика в периода 2013-2014 г. и дългогодишен депутат от ДПС – сега е нещатен сътрудник на Севим Али в областта на труда и социалната политика.
Червеният депутат от БСП Тодор Байчев, който беше и в политическия кабинет на Министерство на земеделието в предишното редовно правителство, сега е сътрудник на Петър Кънев от левицата. Той сътрудничи на червения депутат в областта на законодателството.
Бившият депутатът от "Атака" Станислав Станилов сега е сътрудник на Петър Николов от ГЕРБ в областта образователните и културни политики.
Правилникът на Народното събрание позволява на всеки депутат да има максимум трима нещатни сътрудници. В Народното събрание се създава и води публичен регистър на нещатните сътрудници. В регистъра се вписват и лицата, които участват в подготовката, обсъждането и приемането на актове или документи в Народното събрание по граждански договор, възложената задача и размерът на възнаграждението при спазване изискванията за защита на личните данни.
ОЩЕ: Приоритетите на 48-ото НС: Кои законопроекти внесоха най-напред депутатите?